Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Holicí strojky

Jak vybrat holicí strojek?

 
Holte se bezpečně a přesně.
 
 
 
Elektrický holicí strojek má sice vyšší pořizovací cenu než klasická ruční žiletka, vydrží vám ale třeba i několik let. Holení s ním je navíc pohodlnější, prakticky odpadá riziko pořezání a může disponovat dalšími funkcemi, jako například zastřihování. Poradíme vám, jak si vybrat ten pro vás nejvhodnější.
 
 
 

Na co se při výběru zaměřit?

 
Základem úspěšného výběru je mít jasno v požadavcích. Než tedy začnete brouzdat nabídkami obchodů, udělejte si jasno v následujících otázkách.
 
• Máte přecitlivělou pokožku?
• Jsou vaše vousy tvrdé či měkké?
• Rostou vaše vousy rovně nebo v různých směrech?
• Máte rovný obličej nebo s výraznými konturami?
• Holíte se denně nebo s menší četností?
• Preferujete holení na sucho nebo na mokro?
• Potřebujete velkou přesnost v oblasti krku a kotlet?
• Používáte strojek pouze doma nebo často cestujete a potřebujete jej přenášet?
 
 
 
 

Typy strojků

 

Planžetový

Jeho konstrukci tvoří soustava nožů vibrujících pod planžetou. Díky tomu je vhodný pro krátké vousy, jež dokáže oholit velmi rychle a přesně. Pro každodenní oholení je tedy ideální. Je vhodný především pro rovnější plochy, naopak u náročnějších křivek ztrácí na přesnosti, a to i tehdy, když má dvě nebo tři břitvy pro jejich lepší kopírování. Vhodný je tedy především pro holení v oblasti brady, knírku a krku. Holení se provádí v přímém směru a oproti frézkovému strojku je zpravidla hlučnější.
 
 

Frézkový

Využívá dvě nebo častěji tři rotující hlavice, díky kterým se snáze přizpůsobí specifickým tvarům obličeje. Může navíc disponovat také výkyvnou hlavou, jež práci s křivkami dále usnadní. Jeho doménou jsou tedy oblasti tváří a krku, samozřejmě je ale použitelný i pro ty ostatní. Je vhodný i pro delší a hustší vousy, případně vousy rostoucí do různých směrů. Pro tvrdší vousy hledejte strojek s co nejvyšším počtem otáček. Frézkový strojek je ideální pro ty, kteří se neholí každý den. K pokožce je o něco méně citlivý než strojek planžetový, vyžaduje ale menší přesnost. Holení se provádí krouživým pohybem a strojek je i méně hlučný než planžetový.
 
 
Jedná se o klasické holící strojky s výměnnou žiletkou či několikabřitými hlavicemi. Výhodou je nízká cena a dostupnost náhradních žiletek a hlavic. Nevýhodou může být možnost pořezání žiletkou.
 
 
                       
 

Vlastnosti a parametry

 
Přestože parametry nejsou vše, na některé z nich se vyplatí zaměřit. První z nich je příkon, který udává množství energie spotřebovávané strojkem při provozu. Někteří výrobci uvádí také počet otáček nebo počet vibrací. Zde platí, že čím vyšší je číslo, tím vyšší je výkon strojku.
 
Důležitá je u strojku ergonomie, v ideálním případě si proto strojek před koupí zkuste vzít do ruky. Čím lépe vám sedne, tím přesněji a rychleji se oholíte. S tím částečně souvisí také hmotnost. Rozdíly mezi jednotlivými strojky sice nejsou propastné, s lehkým přístrojem se vám ale bude manipulovat lépe. Dbejte také na hlučnost, tichý strojek oceníte například v bytě se špatně odhlučněnou koupelnou.
 
Některé strojky jsou voděodolné či zcela vodotěsné. Rozdíl je v tom, že vodotěsný strojek přežije i delší ponoření do vody. V obou případech nicméně platí, že se můžete bez problému holit ve sprše, možná ještě větší výhodou je ale údržba. Strojek totiž můžete jednoduše mýt pod proudem vody, což jeho čištění výrazně usnadňuje.
 
Pokud si pořizujete strojek na baterie či s akumulátorem, zajímejte se také o udávanou dobu provozu. Většina těchto zařízení vydrží v provozu zhruba 40 minut až hodinu, delší výdrž již nabídnou pouze ty nejdražší modely.
 
Většina strojků má tělo vyhotovené z plastu, u dražších modelů se mohou objevit i kovové slitiny. Ty sice přidávají na hmotnosti, zlepšují ale odolnost, která je potřebná zejména při častém přesouvání. U plastu je vhodná pogumovaná úprava, která zajistí jistější držení v ruce. Zaměřte se na provedení části, k níž se připojuje hlavice, ta bude totiž nejčastěji namáhána. Druhou kritickou částí může být nabíjecí konektor.
 
 
 
 

Funkce

 
Dražší strojky jsou vybaveny displejem, který slouží primárně k zobrazení stavu baterie, případně zbývajícího času do vybití a nabití. U levnějších zařízení si budete muset vystačit s vícebarevným LED ukazatelem či pouze signalizací nízkého nabití, případně může být k dispozici ještě indikátor nabíjení. Ten vás ubezpečí, že jste strojek zapojili do nabíječky či dokovací stanice správně.
 
Praktická je funkce rychlonabíjení, s níž nabití do plného stavu zabere místo běžných zhruba tří hodin pouze třetinu. Navíc pokud je strojek zcela vybitý, na jedno oholení jeho baterii dobijete v řádu minut.
 
Pokud si část vousů rádi necháváte a potřebujete je pouze udržovat, oceníte zastřihovač. Ten mívá podobu výklopného či výsuvného nástavce s nastavitelnou délkou zastřižení. Nástavec může být univerzální nebo určený speciálně pro zastřihování kníru, bradky či kotlet.
 
Každá hlavice či planžeta se časem otupí a je potřeba ji vyměnit. Poznáte to jednoduše tak, že strojek již nebude holit tak dobře jako nový, u pokročilejších modelů vás včas upozorní indikátor výměny planžety.
 
Zatímco některé strojky se dobíjí pomocí kabelu, jiné dostanete s dokovací stanicí. Ta může kromě nabíjení sloužit také k samočištění strojku. Místo mechanického odstraňování zbytků vousů tak stačí strojek vložit do kolébky, jež se postará o vyčištění všech viditelných i neviditelných nečistot, a strojek navíc promaže, čímž zajistí jeho hladký chod. 
 
Máte-li citlivější pokožku, pak je vhodné k holení využívat pěnu či gel. Některé dražší modely jsou vybaveny speciálním zásobníkem na gel, jež následně pomocí drobných otvorů rovnoměrně distribuují po právě holeném místě. Existují také strojky s funkcí chlazení během holení, což podráždění pokožky také snižuje.
 
 
 
 

Napájení

 
Strojky se síťovým napájením patří k levnějším a pro provoz vyžadují neustálé připojení do zásuvky. Výhodou je, že vám nehrozí například vybití baterie uprostřed holení a nemusíte řešit životnost akumulátorů. Naopak nemožnost holit se mimo dosah zásuvky může být nepraktická zejména pro ty, kdo často cestují. Samozřejmě se tím také vylučuje možnost holení ve sprše.
 
Nejběžnějším typem napájení je pomocí akumulátoru, které vám umožní vyrazit na kratší cesty bez dobíjecí stanice či nabíječky, navíc vám dá plnou svobodu pohybu se strojkem. Některé modely je v případě vybití možné provozovat i po připojení do zásuvky a tak se můžete setkat i s kombinovaným napájením
 
Strojků na klasické tužkové baterie je k dostání málo a ocení je především ti, kdo často cestují zcela mimo dosah elektrické sítě. Spotřeba baterií je nicméně poměrně vysoká, proto se v jakémkoli jiném případě nejedná o vhodnou volbu.
 
 
 

Příslušenství

 
Asi nejčastěji vyhledávaným příslušenstvím jsou náhradní hlavice. Před nákupem samotného strojku si proto ověřte, v jaké cenové relaci je výrobce nabízí a jakou u nich udává životnost. Ta je obecně výrazně delší než u jednorázových žiletek, z dlouhodobého hlediska nicméně může jejich cena znatelně ovlivnit provozní náklady strojku.
Nabíječka či dokovací a čisticí stanice je standardně součástí balení, není ale od věci si zjistit, jestli výrobce nabízí i náhradní v případě ztráty či poruchy, a pokud ano, za jakou cenu.
U dražších strojků získáte jako součást balení i pouzdro, které při častém cestování může výrazně prodloužit životnost přístroje. Pokud jej výrobce ke strojku nedodává, zjistěte, jestli je možné jej pořídit alespoň dodatečně.
 
 
 
 

Údržba a čištění

 
Pro správnou funkčnost strojku a dlouhou životnost hlavy je potřeba strojek pravidelně čistit, a to v závislosti na množství vousů zhruba jednou za dvě až čtyři oholení. Zda strojek čištění vyžaduje, poznáte obvykle pouhým pohledem, pokud se sníží jeho výkon nebo se zadrhává, pak nastává nejvyšší čas.
 
Nejjednodušší je situace u strojků s čisticí stanicí. Po oholení je jednoduše položíte do dokovací kolébky, kde se dobijí, kompletně vyčistí od vousů i bakterií a případně i promažou pro zachování hladkého chodu.
 
V případě modelů bez takového příslušenství je důležité, jestli jsou voděodolné. Pokud ano, lze strojek stále poměrně jednoduše vyčistit pouze pod proudem tekoucí vody. U některých strojků je vhodné jednou za čas mechanicky odstranit nečistoty v hůře dostupných částech.
 
U nejlevnějších modelů pak budete muset zakoupit speciální čisticí štětečky a sprej na promazávání pohyblivých částí. Proces obvykle začíná sundáním hlavy a následuje mechanické odstraňování nečistot z jednotlivých částí strojku.  
 
Porovnat holicí strojky